ANIHO PAPYRUS

Aniho papyruss je staroegyptský papyrus znázorňujúci súd mŕtveho pred Osirisom (lat.), bohom podsvetia, ktorého poznáme aj pod menom Usir (gréc.). Je pomenovaný po jeho majiteľovi, hodnostárovi Anim. Napísaná bol cca r. 1275 p.n.l. (19. dynastia). Ide o  súbor staroegyptských pohrebných textov zasvecujúcich do posmrtného života, známych aj ako Kapitoly na vychádzanie do dňa. Oboznamuje zosnulého formou zaklínadiel s tým, čo ho na druhom svete čaká, aké prekážky musí zdolať na svojej ceste a ako sa dajú prekonať, aby úspešne jeho duša došla do trstinových polí, zvaných tiež poliami pokoja. Názov Kniha mŕtvych zaviedol nemecký egyptológ Karl Richard Lepsius, ktorý v roku 1842 vydal prvý výber z jej textov. Pôvodne bola 28 metrov dlhá a rozdelená na 37 listov s príslušnými kapitolami a tematickým rozdelením. V súčasnosti má rozmery  cca 23,4 × 0,375 metru. Text Knihy mŕtvych bývaval vždy prispôsobený osobnosti zosnulého, takže každý jej exemplár je unikátny. 

Poznáme štyri verzie Knihy mŕtvych. Heliopolskú verziu, ktorú zhotovovalo kňazské kolégium z mesta On (Heliopolis), a ktorá sa používala hlavne od 5. po 11. dynastiu. Tébsku verziu písanú v hieroglyfoch (20.-28.dynastia), hieroglyficko-hieratickú verziu bez presného stanovenia poradia kapitol (20. dynastia) a verziu zo Saitu s presne určeným poradím kapitol.

Aniho papyrus je známy mimoriadnou kvalitou spracovania, docielenou trojdielnym vrstvením papyrusových plátkov. Je zošitý zo šiestich častí rôznej dĺžky. Text na ňom je zaznamenaný v zvislých stĺpcoch. Číta sa sprava doľava, ale celok textu má následnosť zľava doprava. Je nádherne vyzdobený ilustráciami. V roku 1888 ho kúpil E.A.Wallis Budge pre britské múzeum v Londýne, kde sa nachádza dodnes.

-AnSen-

aniho papyrus

  • Zdroj: Kozák, Jaromír: Aniho papyrus: Nejkrásnější egyptská kniha mrtvých (Volvox Globator, Praha 2006)
  • WIKIPEDIA
This entry was posted in HISTORICKÉ RUKOPISY and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár